Frissen pörkölve... igazán?
Mit jelent valójában a "friss"
Mit jelent valójában a "friss"
A frissen pörkölt kávé csúcsízének megtalálásához két fontos tényezőt kell kibalanszolni:
A legtöbb kávé esetében ez a pörkölés után 4-14 napon belül megtörténik.
Köztudott, hogy ha a legjobb csésze kávét akarod, akkor friss, minőségi babot kell használnod. De mit is jelent valójában a friss kávé? Ennél is fontosabb, hogyan hozd ki kedvenc kávéidból a legjobb ízt?
Talán észrevetted, hogy a friss kávé egészen más jelentést kaphat attól függően, hogy kit kérdezel. Ennek az az oka, hogy a friss gyakran gyorsírásként funkcionál a pörkölőknek; általában azt jelenti, amikor a pörkölő úgy érzi, hogy a kávéja a legjobb ízű. A legtöbb esetben ez nem történik meg azonnal, amikor a kávé kijön a pörkölőből. A frissesség és az íz jobb megértése érdekében fontos átgondolni, hol alakulnak ki a kávé ízei.
Míg a kávé jellegzetes tulajdonságait nagyrészt a termesztés helye és a feldolgozás módja határozza meg, a kávé ízének nagy része a pörkölésből származik. Ha volt alkalma megérezni a pörköletlen vagy zöld kávé illatát, eszébe jut, hogy az aroma jobban hasonlít a friss termékekre és a zöldpaprikára, mint egy frissen főzött teára. Az újonnan kinyitott zacskó kávé szinte meleg, mélyen édes, csontig hatoló illata – ez a kézműves pörkölés terméke. A pörkölés könnyen főbűnös lehet a kávé elhalványulásának hátterében. A pörkölés során ugyanis a bab veszít a tömegéből és porózusabbá válik, így az aromás anyagok könnyebben kijutnak a kávéból.
A csúcsízűség elérésére azonban az arománál többet kell figyelembe venni. A pörkölés hatalmas hője a cukrokat és az aminosavakat szén-dioxiddá bontja. Az első néhány napban a CO2 felhalmozódása jelentősen befolyásolhatja a batcht – a kávénak pihennie kell és ki kell gázolnia, mielőtt könnyen főzhetővé válik. Az első héten a kávé minden nap fejlődik... CO2-szempontból az első hét meglehetősen dinamikus. Nem öregedés, sokkal inkább megnyugvás.
Azok a kávé szerelmesei, akik a legtöbb ízt keresik, törekedjenek arra, hogy egyensúlyba hozzák a CO2 degázosodását és a fontos aromás anyagok elvesztésével. Sötétebb pörköltű kávéknál ez az időszak általában a pörkölés utáni első napok után kezdődik. Könnyebb pörkölt kávéknál érdemes még várni egy kicsit, mondjuk 5-10 napot, mielőtt belemerülnénk. Ennek az az oka, hogy a sötét pörkölésű kávé porózusabb, mint a világos pörkölésű, miután több időt tölt a pörkölőben.
Source: Boot Camp Coffee
Fontos még figyelembe venni, hogyan fogod fogyasztani a kávét. Kíméletesebb főzési módokhoz – például V60, filter –, egy kicsit hamarabb kezdheted kedvenc kávédat, szemben az eszpresszó esetében, ahol kicsit több időt érdemes ráhagyni a kávébabok pihenésére.
Forrás
https://clivecoffee.com/blogs/learn/is-your-coffee-too-fresh