Koffeinmentes kávé
nincs is olyan, hogy decaf...
nincs is olyan, hogy decaf...
Egy magamfajta függő nem tudja teljesen elképzelni, mi történik abban az esetben, ha valaki nem juthat hozzá az éltető koffeinhez. Márpedig a teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy nincs is olyan, hogy koffeinmentes kávé!
Na nem kell rögtön a 911-et hívni, nem illegális dolog ez, csupán a hatóságilag előírt teljes tömeghez képest tartalmazhatnak valamennyi koffeint. Az Egyesült Államokban ez 3%, míg az EU-ban 0.1% koffeintartalomról beszélünk. Csak érzékeltetés végett: egy espresso kb. 50-70mg koffeint tartalmaz, addig egy koffeinmentes társa kb 0.1-15mg-ot.
A kávé megtalálása óta az első sikeres mondható koffeinmentesítési kísérlet a német kávékereskedő, Ludwig Roselius nevéhez fűződik 1903-ból, amit később szabadalmazott is 1906-ban.
A Roslius Process magába foglalta, hogy a kávét sós vízben gőzölte meg, majd benzolt használt a koffein közvetlen kioldására. Az eljárás azonban ma nem használatos, mivel kiderült, hogy a benzol mérgező és rákkeltő szénhidrogén. Így végigolvasva talán ezért maradt el az átütő siker.
Van azonban 4, tágabb értelmezésben 3 ma is használt módszer, amit szélesebb körben alkalmaznak. Ezek:
A koffeinmentes kávéfőzőa eljárásával előállítás során először a nyers kávébabokat gőzölésnek teszik ki vagy forró vízbe áztatják. Ez aztbab biztosítja, hogy a kávék sejtszerkezete megnyílik, így már kivitelezhetővé válik az anyagekkel történő koffeinmentesítés.
A használt gyógyszerek többnyire etil-acetát és dimetán. Ezek az oldószerek megkötik a koffeint, így amikor a kávébabokat kimossák már a koffeinnel együtt távozik az oldószer.
Költséghatékonyság szempontjából ez a legelterjedtebb eljárás. Hátránya viszont, hogy az oldószerek nem mindig csak a koffeint vonják ki a kávébabokból. Ez olykor némi minőségromlást eredményezhet.
Ezt a környezetbarát koffeinmentes módszert először 1933-ban találták ki, de csak az 1980-as években fejlesztések ki.
A svájci vizes eljárás során először vízbe áztatják a kávébabokat. A fent említett eljárással kezelhető a módszerrel nem vegyszerek a kávébabokba.
A koffeint vízalapú zöld kávé kivonattal oldják ki a kávéból vagy zöld kávé eleggyel telített vizet használnak. A koffeinnel telt vizet ezt követően aktív szénszűrőn keresztül szűrik meg.
A swiss water eljárást nem a legköltséghatékonyabb, ezért ezt a minőségi kávéknál alkalmazzák. Nagy előnye viszont, hogy környezetbarát és a koffeinmentesítés során más hasznos anyagok nem oldódnak ki a kávéból, így az ízvilág is megmarad.
Mintan a nevében is benne van, ennél a módszernél CO2-ot használnak koffeinmentesítésre. A művelet során a CO2-ot nagy nyomás alá helyezik, így halmazállapotaik, cseppfolyósodik. A nagy nyomás és a CO2 hatására a koffein kioldódik a kávébabokból.
Ez a legdrább eljárás a 3 közül, talán ez az a módszer, amivel a koffeinmentes kávé legjobban megőrzi koffeines változatának ízjegyeit.
És A kérdés: Miért van olyan kevés jó koffeinmentes kávé?
Sajnos 2 probléma van ezzel. Az egyik, hogy magával az eljárással valamennyit csorbulnak a kávé ízjegyei, majd nehéz a minőséget szavatolni.
Másrészt pedig a koffeinmentes kávét hírhedten nehéz pörkölni. Míg a hagyományos zöld kávék szinte ténylegesen zöldek, addig a koffeinmentes kávék már-már barnák. Ami szignifikánsan megnehezíti a pörkölő dolgát, ugyanis nehezebb kontrollálni az adott pörkölt adagot, mivel kiszámíthatatlanabbul az egyes szemek reagálni. is már kevesebb vizet tartalmaz, ami lerövidíti a pörkölési időt.
Mindezek ismeretében tehát a tanulság, ha már mindenképp koffeinmenteset szeretnél, hogy kerüld az igazán sötét színű es olajos szemeket.
https://coffeeconfidential.org/health/decaffeination/
https://legjobbkave.hu/a-koffeinmentes-kave-eloallitasanak-3-modja/