September 20, 2023

Közös favoritunk, a Cold Brew

A Cold Brew NEM jeges kávé!

Közös favoritunk, a Cold Brew

Mi az a cold brew?

A cold brew az őrölt kávéból órákig, de akár napokig tartó hideg vizes áztatás vagy csepegtetés útján kinyert koncentrátum. Emiatt koffeintartalma is jóval magasabb lehet, mint egy géppel lefőzött espressonak. Mivel a kávébab kémiailag teljesen máshogy viselkedik forró és hideg (vagy szobahőmérsékletű) víz hatására, ugyanannak a kávénak az ízeredménye tök más lesz a hidegen áztatás módszerével, mintha forró vízzel készülne.

A cold brew nem jeges kávé

Amit mindenekelőtt meg kell említenünk, és a cold brew definiálásához szorosan kapcsolódik, hogy pontosan mi is a különbség jeges kávé és cold brew között? (Kép forrása: itt ni👇)  

Eredet

Történelmét tekintve az 1600-as évekbeli Japánból származtathatóak az első olyan feljegyzések, amik a cold brew hidegen csepegtetett formájáról szólnak. Nevét a városról kapta, melynek népszerűségét köszönheti, vagyis Kyoto-ról; és azóta jellemző módon Kyoto-styleként is referálnak rá. Ahogy az a japánoktól egyáltalán nem szokatlan, maga a szerkezet és az eljárás egyaránt a tökéletes harmónia és perfekcionista kivitelezés mesterműve. A szerkezet művészi dísztárgyként és egy kémiai laborban is maradéktalanul megállná a helyét, és valahol pontosan ez volt a cél az elegáns üvegtornyokkal, amikor feltalálták őket funkcionális látványosságként a nyilvánosság szórakoztatására.

Habár meggyőződésem, hogy ilyen precíziós eszköz csakis a felkelő nap országából származhat, máig folynak viták arról, hogy valójában átutazó holland kereskedőktől való a technika, akiknek nagy mennyiségben volt szükségük szállítható, hígítható, melegíthető és hidegen is fogyasztható kávékoncentrátumra. A kávé ilyesfajta kivitelezése elvileg a háborús időkben is nagyon jól jött, amikor hosszú utakon kellett megoldani a katonák porciózott (koffein)ellátását.


Elkészítési mód

Amikor annak igyekeztem utánaolvasni, hogy mi az ultimate elkészítési módja ennek a hidegen sajtolt italnak, egészen meglepett annak technikai sokfélesége. Mert az egy dolog, hogy két fő eljárással előállítható: áztatott és hidegen csepegtetett formában, de ezeken belül is terjedelmes eszközkínálat elérhető az előállítására, arról nem is beszélve, hogy egy bizonyos eszközzel saját ízlésünknek megfelelően még hányféleképpen készíthetjük el az olyan tényezők variálásával. Mint például: a kávé típusa, vagy több típus egyedi kombinációja, az őrlésfinomság, a szűrt víz fajtája, hőmérséklete, az áztatási idő, a csepegtetés sebességszabályozása, a kész cucchoz hozzáadott egyéb ízesítés és még sorolhatnám. Igazi Breaking Bad feelingű az eljárás, pláne ha a hagyományos japán vagy holland eszközöket nézzük.


A hidegen áztatás lényege


A CB esetében, amikor a közepes durvaságúra darált kávé nem érintkezik forró, több mint 90 fokos vízzel, hanem a hideg víz szabadon és hosszabb ideig cirkulálhat a törmelékek között, a kávébab testes savassága, olajossága, illetve a koffein is egyenletesen és kevésbé keserű, sokkal smoothabb ízprofillal oldódik ki a folyamat során. Mivel ilyen formán a gazdag, csokoládés és mogyorós ízjegyek válnak dominánssá, sötét vagy közepes pörkölésű kávéból javasolják elkészítését, mert a világos, filternek való típus ízjellemzői elveszhetnek az alacsony savtartalom miatt.



A hidegen csepegtetett módszer - a Kyoto-style


Az idő- és munkaigényes hidegen csepegtetett módszer lényege, hogy a szobahőmérsékletű vagy alacsonyabb, akár jeges hőmérsékletű víz extrém lassan, akár 24 órán át csepeg a kávéőrleményre egy külön tartályban. Maga a csöpögtetés is saját szájunk íze szerint szabályozható, milyen gyakorisággal történjen, ehhez viszont a processz folyamatos monitorozása szükséges. Ilyenformán inkább a kávé virágos és gyümölcsös ízjegyei erősödnek fel többek között a kávébab fokozatosan kioldott cukortartalma okán, hiszen ebben az esetben az őrlemény nem a zavaros vízben ázik hosszú időn keresztül, hanem “csak” a gravitáció törvényeinek megfelelően engedi át magán a folyadékot. Az ezzel az eljárással előállított CB világosabb és viszkózusabb, mint az áztatással készülő fajtája, habár itt is ugyanúgy kioldódnak a kávé lipidjei, amik ugye a zsírok és olajok, az eredmény mégis egy - ízben és halmazállapotban - kevésbé testes kávékoncentrátum. Ez utóbbit kényünk-kedvünk szerint fogyaszthatjuk higított, tejjel/növényi tejjel/bármilyen édesítővel bolondított formájában.



Mi hogyan csináljuk?

Mi személy szerint a legegyszerűbb, vagyis az áztatott módszerrel készítjük idehaza a cold brew-t, amihez általában (vagyis a hoax előtt haha) vagy espressonak kevésbé bevált, sötétebb pörkölésű arabica, vagy jobb minőségű, bolti szemes robusta kávét használtunk.

A legegyszerűbb módja, ha nagyobb befőttes vagy bármilyen erre alkalmas (zárható!) üveget használunk tartálynak. Ebbe kell beleszórni a durvára őrölt kávét, szűrt vízzel felönteni és úgy, ahogy van megy be az egész cucc a hűtőbe minimum fél napot ázni, de ha győzzük kivárni (általában nem🤡), akkor még többet is. Mert ugye minél többet hagyjuk ázni az őrleményt, annál erősebb, koncentráltabb és koffeindúsabb lesz a végeredmény. Ha türelmesen kivártuk az áztatási időt, akkor apró szemű fém/papír/szövet szűrő segítségével átszűrjük a kávé, hogy megszabaduljunk a zacctól és kész is.

Kávékiegészítőink között kezdőknek és low-budget körülményekhez is kiváló hacket tudunk ajánlani, ha nem akarsz a szűréssel bajlódni és teljesen törmelékmentes végeredményt akarsz még kisebb energiaráfordítással. Webshopunkban 2 méretben tudsz zárható szövetfiltert vásárolni, melybe ugyanúgy betölthető a közepes méretűre őrölt kávé, amit aztán egyetlen mozdulat a kész CB tartályából kivenni, ha az jól kiázta magát.

PRO TIPP: Egyik kedvenc és legelterjedtebb CB italkombinációnk tonikkal, kis lime-mal vagy citrommal és sok jéggel felütve. Ha jót akarsz magadnak, ki ne hagyd! 👌🤤


Summa summarum

Ahogy azt több helyen hangoztatjuk, a cold brew az egyik legjobb dolog, ami a kávéddal történhet, legyen nyár vagy tél, az lényegtelen. Miért? Csak hogy tömör legyek: ál_la_ti finom, tárolható és végtelenségig kombinálható. A készítése pedig tök egyszerű és fun mindegyszerre. Szóval ha érzed magadban a kíváncsiságot és kísérletező kedvet, akkor mindenképp próbáld ki. Gyakorlatilag lehetetlen elszúrni, és már-már gasztronómiai sikerélmény kidolgozni saját, exkluzív frissítő italunkat belőle. Ha tehetnénk, mi már palackoznánk (👹 És ami késik, nem múlik, ugye…)