Cascara
A SUPER-I-T-A-L
A SUPER-I-T-A-L
A cascara, mint ital magyarosított nevén kávécseresznye vagy kávégyümölcs tea. A szó amúgy spanyol eredetű és “héj”-at jelent. Habár teaként emlegetik, a hagyományos teával (pl. fekete, zöld, oolong) ellentétben nem tealevél származék, hanem a gyümölcsteákhoz hasonlóan szárított gyümölcs, ez esetben kávécseresznye az összetevője. Illata mellett íze és számos jótékony hatása viszont inkább a gyógytea fogalomkörébe helyezi, és mivel bizonyos gyümölcsök is megfeleltethetőek ennek a fogalomnak, a cascara leginkább gyümölcs alapú gyógytea. Extra - és gyógyteákhoz szokatlan - sajátossága, hogy koffeint tartalmaz. Koffeintartalma magasabb mint egy fekete teáé, de alacsonyabb mint a pörkölt kávéé. Mindemellett gazdag természetes cukrokban, savakban, növényi olajokban, antioxidáns hatása pedig kiugróan magas, egyes országokban gyógyító italként fogyasztják.
Az általunk is fogyasztott kávé ennek a bizonyos gyümölcsnek a magjából készül. Koffeintartalmuk aránya nagyjából 1:4, vagyis a cascara a specialty kávéban található adag maximum negyedét tartalmazza. Nekem például emiatt a top kedvenc alternatívám azokra az esetekre, amikor túl késő van már egy jópofa presszóhoz, vagy ayurveda féle vata diétán vagyok, mert épp túl van stimulálva az idegrendszerem és csökkenteni akarom a koffein adagomat.
Az alábbi képen tök jól van szemléltetve a gyümölcs és annak magja (vagyis maga a kávészem) különböző stációiban az érésnek.
A gyümölcs poharunkba már teljesen kiszárítva érkezik. Kinézete leginkább attól függ, hogy nedves vagy száraz eljárással került feldolgozásra a belsejéből kinyert kávé. Első esetben a gyümölcsök frissen, nagyobb, szinte egész darabban kerülnek le a magról, míg az utóbbiban szétforgácsolt, törmelék formában, hiszen a gyümölcs elsősorban a magon kerül kiszárításra, és csak azután távolítják el a kávéról.
Az eddig általánosan bevett szokás alapján a kávészemek gyümölcsből való kinyerése után ez a természetes hulladék jobb híján komposztként vagy a kávéültetvények tárgyázásához felhasználva végezte🤯⁉️ Ezzel szemben a kávégyümölcs ilyen formájú fogyasztásának több évszázados(!) hagyománya van a világ több pontján, például Bolíviában sultana, Etiópiában hashara, Yemenben pedig quishr néven ismert. Míg Amerikában egyre elterjedtebb és trendibb formáiban létezik, Európában csak nemrégiben lett legális az importja, aminek egyetlen oka, hogy az “újszerű” élelmiszerek engedélyeztetése idő- és munkaigényes dolog az EU szigorú szabályozási rendszere miatt.
A Cascara nem összetévesztendő a Cascara sagrada, vagy Rhamnus purshiana északamerikai cserjének törzséről és ágairól vett megszárított kéregdarabokkal! Ez utóbbi kivonatát étrendkiegészítőként árulják - általában kapszula vagy tea formájában - diétázóknak és/vagy székrekedéssel küzdőknek kétes hashajtó gyanánt.
A cascara italként egyáltalán nem kávé ízű, ehelyett meglepően édeskés és gyümölcsös, akár az aszalványoké. Sokan - köztük én is - a hibiszkus teához érzem leginkább hasonlatosnak enyhe dohány beütéssel, csak annál testesebb, teltebb ízvilággal. Természetesen a cseresznye ízét - a kávébabhoz hasonlóan még ha nem is olyan mértékben, de - befolyásolja a kávé származása, fajtája, feldolgozásának módja, vagyis az eltérő kávékon eltérő ízjegyű gyümölcsök teremnek.
Így a különböző cascarakat is úgy kóstolhatjuk akár a kávékat, mert mindegyiknek megvan a jellegzetessége, akárcsak bármelyik gyümölcs különböző fajtáinak. A felbukkanó ízjegyek sokszínőségére néhány példa: kombucha, hibiszkusz, csipkebogyó, dohány, cider, cseresznye, mangó, méz, narancs- és citromhéj, stb.
– Forrón és magában –
Az elkészítése egyszerű, és gyakorlatilag =tea főzés, vagyis 5-10 percnél többet nem is vesz igénybe, ha forró vízzel csináljuk.
Én általában french pressben készítem, aminek űrtartalma durván a javasolt adag, vagyis 335ml. Az előirányzott 10g cascarat kimérjük és beletesszük a frenchpressbe/teaszűrőbe/coffee dripperbe* vagy csak a bögrébe pucéran és leöntjük 90-92 fokos vízzel. (Ha a vizet forrástól számítva pihenteted 1 percig, kb el is éri ezt a hőfokot, mert percenként 10 fokot hűl, ahogy azt még kis suhancként tanultam egy teaházban dolgozva.) Hagyd ázni 3-5 percet, (vagy akár még többet) és ha leszűrted, kész is.
– Forrón és fűszerekkel –
Ha izgalmasabb kivitelezésre vágysz, arra is vannak szuper alternatívák. Én alapul a tradicionális Yemen-i Quishr-t vettem, amit különböző fűszerekkel áztatnak be és dobják fel vele az italt. A receptről szóló bejegyzést itt találod különálló receptgyűjteményünkben, amit egy videóval is kiegészítettem a vizuálisabbak kedvéért.
– Hidegen áztatva –
És hát persze cold brew módszerrel**, is elkészíthető, vagyis hideg vízben áztatva, 10-12 (vagy akár 24) órán át hűtőben pihentetve, amivel még smoothabb ízvilágot csalhatunk ki ebből a szuper gyümölcsből. Én kifejezetten szeretem, ha nem egyenesen a kedvencem, csak kivárni nehéz🤡. De akár csalhatunk azzal, ha a forrón elkészített italt egyenesen jégre töltjük.
*Egyszerűen csak használj Cascarát a durvára őrölt kávébab helyett és csinálj minden mást ugyanúgy, mintha CB-t készítenél.
Az ajánlott fogyasztási adag 1,5 csésze, ami 355ml-nek feleltethető meg űrtartalomban. Ekkora mennyiségben az alábbi tápértékek találhatók(a U.S. Department of Agriculture referenciája szerint):
Zsír: 0mg
Sodium: 0mg
Szénhidrát: 7.5g
Természetes cukor: 7g
Rost: 0g
Fehérje: 2g
Kálium: 401mg
Kálcium: 36mg
A cascara mellett szól - páratlan ízén felül - hogy fogyasztásával hozzájárulunk ahhoz, ne hulladékként végezze ez az értékes gyümölcs és kiaknázzuk egészségünkre ható top kategóriás előnyeit, melyekből néhány példa a számosból: