De mi az a Specialty Kávé
Na és az SCA?
Na és az SCA?
A specialty kávé és ezzel egyetemben az első specialty kávézók 2000-2001 körül jelentek meg Seattle környékén az USA nyugati partján és Melbourne, Sydney városaiban.
USA és OZ a specialty kávé mozgalomnak voltak az úttörői, ahol a korábbi hagyományos kávézáshoz nyílt néhány olyan kávézó és kávépörkölő, akik egy magasabb minőségű szintet céloztak meg. Ez a magasabb minőség érvényes a jobb zöld kávéra, a kávé pörkölési technikára, a kávégépek és darálók minőségére, és nem utolsósorban a barista szaktudására is.
Ezek után nem sokkal később, néhány év leforgása alatt Euróbában is megjelentek, legelőször Londonban, Amszterdamban, és a Skandináv nagyvárosokban. Magyarországon szokásához méltó módon azonban késve, csak 2012 magasságában jelentek meg az első ilyen kávézók, amik akkor még külföldi kávépörkölők kávéival kezdtek el operálni, majd ’13-’14-ben kezdődött el a hazai pörkölés és pörkölők már egyre szélesebb körű térnyerése.
A specialty kávé mozgalomhoz köthető ugyancsak a barista világbajnokságok szervezése is, mely mára komoly megmérettetéssé nőtte ki magát.
A specialty kávézás legfontosabb alapeleme, maga a specialty kávé, amely egy magasabb minőségű kávét takar. Az SCA pont skálán ez a 80-82pont és afeletti kávékat jelöli. 90 pontig még könnyen lehet beszerezni specialty kávét. 90 pont feletti kávék viszont már inkább csak az aukciókon és barista világversenyeken jelennek meg.
Az SCA jelölés a ‘Specialty Coffee Association’ társaság mozaikszava, mely olyan védjegy, aminek célja a globális kávés közösség minden résztvevő számára fenntartható és virágzó tevékenysége. Víziójuk egy olyan hatékony, autentikus és dinamikus szervezetet megteremteni, melyen keresztül a specialty kávé teret tud nyerni a mindennapjainkban.
Visszakanyarodva a speciality kávéra: általában világosabbra pörkölik, hogy a kávégyümölcsben lévő ízjegyeket előtérbe hozzák és ne fedje el egy túl sötét pörkölés.
Fontos hozzá azonban a víz minősége is: megfelelően szűrt és ásványianyag tartalmú kell legyen, legyen ásványi anyag és puffer kapacitása, a magnézium tartalma sem lehet másodrendű. (Nem véletlen, hogy a kávéexpókon, rendezvényeken rendszeres szponzor az egyik vízszűrő cég is.)
Végezetül egy magas minőségű kávéital elkészítéséhez jóval több mindenre kell figyelni, mint a hagyományos kávékészítésnél. Legfontosabb alapelv talán az, hogy minél több metaadatot tudjunk mérni, mint az őrölt kávé tömege, víz hőfoka, extraktáció ideje, kávégép nyomása vagy vízhozama és a hozam.
Forrás:
https://beyondwithin.hu/specialty-kave/